پارچه نخی

نمایش دادن همه 3 نتیجه

پارچه نخی

بی شک اختراع پارچه به کمک بشریت آمد. داشتن پوششی مناسب برای بدن با این اختراع به وقوع پیوست. از آن زمان تا به اکنون شروع به طراحی انواع پارچه شد. ابتدا از مواد و الیاف طبیعی کمک گرفتند. این الیاف گاهی از گیاهان و گاهی از حیوانات تامین می شد. با پیشرفت های جهانی و گسترش فناوری ها، جهان به یک منبع مصنوعی برای تولید پارچه دست یافت. الیاف مصنوعی وارد صنعت نساجی شد. بدین طریق پارچه ها طیف تنوع گسترده ای در ساختار و خصلت پیدا کردند. امروزه برای هر موقعیتی و متناسب با هر کاربردی چندین نوع پارچه خواهیم داشت. پارچه نخی مرسوم ترین و شناخته ترین پارچه های موجود می باشد. آیا پارچه نخی را می شناسید؟ این متریال دارای چه ویژگی های در درون خود می باشد؟

پارچه نخی چیست؟

به یک پارچه فروشی بروید و از فروشنده یک پارچه نخی بخواهید. به نظر شما این نمونه دارای چه نوع ساختاری می باشد؟ بیایید واژه ای درست تر را به کار بریم. زیرا در ساختار تمامی انواع پارچه ها نخ به کار رفته است. این نخ از انواع متنوع الیاف تهیه دیده شده است. بنابراین تمامی انواع پارچه به نحوی پارچه نخی تلقی می شوند. این همان چیزی است که در ذهن بسیاری از فروشندگان وجود دارد. اما منظور یک خریدار از این اصطلاح چیز دیگری است. منظور او دست یابی به پارچه ای بافته شده از الیاف پنبه ای می باشد. بنابراین بیایید دیگر اصطلاح پارچه نخی را به کار نبریم. بلکه به جای آن باید گفت پارچه پنبه ای و این منطقی تر است. این پارچه از الیاف طبیعی گرفته شده است. بیایید با این گزینه بیشتر آشنا شویم. بدین طریق در هنگام خرید پارچه نخی مربوطه صحیح تر عمل می کنیم.

مزایای پارچه نخی

  • اولین مزیت یک پارچه نخی یا پنبه ای، خصلت ضد حساسیت آن می باشد. این اتفاق به دلیل طبیعی بودن الیاف به کار رفته در آن می باشد. بنابراین در تماس با پوست آلرژی، خارش یا حساسیت ایجاد نمی نماید. سازگاری خوبی با پوست بدن برقرار می نماید.
  • استفاده از پنبه های نرم و لطیف باعث ایجاد متریالی نرم و دارای لطافت خواهد شد. این نرمی حس خوشایندی را به پوست بدن منتقل می نماید.
  • امکان تنفس این پارچه و داشتن منافذی در بافت آن، سبب جریان هوا می شود. جریان هوا به تعدیل حرارتی کمک کرده و با متریالی خنک کننده روبرو هستیم. از این بابت برای فصول گرم سال گزینه ای مناسب خواهد بود.
  • سبکی و قابلیت تنفس این محصول از فرایند تعریق بدن ممانعت می نماید. بنابراین در لباس های بهاره و تابستانه به کار گرفته می شود.
  • این پارچه حالت گلوله ای پیدا نمی کند. بنابراین با ساختاری مقاوم و دارای ثبوت ظاهری نیز روبرو هستیم.

معایب پارچه نخی

  • الیاف طبیعی پنبه ای قابلیت چروک شدن و جمع شدگی را دارند. در واقع درجه نرمی و لطافت بالای آن سبب چروکیدگی به میزانی زیاد می شود. پارچه نخی چروک پذیر می باشد. خصیصه ای که کاربر را با دردسر های زیادی مواجه می نماید. این اتفاق ناخوشایند در هنگام فعالیت های بدنی مانند نشستن و شستن پارچه اتفاق می افتد.
  • آبرفت و وادادگی از عوارض و خصایص نا مطلوب پارچه نخی می باشد. در طی این دو فرایند با تغییر سایز و ابعاد لباس تهیه شده از الیاف پنبه ای روبرو هستیم. در طی آبرفت، پارچه تغییر سایزی به سمت کوچک شدن دارد. حال آن که در زمان وادادگی گشاد و بزرگ تر خواهد شد. البته این معایب با کمک ترفندهایی قابل حل هستند. اما به دلیل گران بودن این فرایند و زحمت زیاد معمولا استفاده نمی شود.
  • شاید باور نکنید که پارچه پنبه ای کپک هم می زند. یکی از معایب غیر قابل تصور آن امکان کپک زدگی می باشد. اگر این متریال در یک محیط مرطوب بماند در سطح آن ساختارهای کپک مانندی ظاهر می شوند.
  • برخی از انواع نا مرغوب این متریال رنگ پس می دهند. بنابراین اگر کیفیت مطلوبی نداشته باشد امکان کم رنگ شدن و بد رنگ شدن پارچه وجود دارد. عدم ثبوت رنگ پارچه به خصوص در فرایند شستن، این نمونه را به سمت کهنه شدن می برد. به نظر می رسد دوام و طول عمر پایین تری خواهد داشت.

پارچه نخی را این طور بشویید

برای شستن پارچه نخی یا پنبه ای باید به یکسری نکات توجه نمود. در این صورت عمری طولانی تر داشته و تا مدت ها قابل کارکرد خواهد بود. آب تا حدود 30 درجه و تقریبا سرد برای این کار مناسب تر است. ضمن این که باید با ملایمت و به آرامی شسته شوند. این فرایند می تواند به صورت دستی یا با کمک ماشین اتفاق بیفتد. به جای چلاندن و استفاده از خشک کن، بهتر است لباس نخی را چندین بار بتکانید. در این صورت دچار چروکیدگی نخواهد شد. سپس آن را در فضایی سایه دار آویزان نمایید. این نکات به شما کمک می کند تا لباس پنبه ای خود را تا مدت ها داشته باشید.

جمع بندی

حالا دیگر می دانیم پارچه نخی چیست. اما بهتر است به جای این واژه از پارچه پنبه ای استفاده کنیم. یادتان باشد یک چنین متریالی معمولا حالتی مات دارد. در حالی که سایر انواع پارچه تولید شده با الیاف مصنوعی، حالت براق و درخشانی دارند. حالا دیگر با این متریال و نام اصلی آن آشنایی بیشتری داریم. مزایا و معایب آن می تواند در برخورد درست با پارچه به ما کمک نماید. حالا نظر شما در مورد این پارچه همیشه آشنا چیست؟

اطلاعات بیشتر ...