پارچه سوزن دوزی

نمایش دادن همه 2 نتیجه

پارچه سوزن دوزی

تلفیق روش های هنری در تولید و طراحی یک پارچه می تواند منجر به تولید نمونه های جالبی بشود. هنر می تواند ظاهر یک پارچه را به نحوی شگرف تغییر دهد. این توانمندی و خلاقیت، از زمان های بسیار قدیم در روند تولید این گروه از متریال حضور داشته است. ظرافت کاری های هنری باعث تولید متریالی سنتی و بسیار زیبا می شود. یکی از انواع پارچه که بدین شکل تولید می شوند، پارچه سوزن دوزی می باشد. هنری اصیل که دامنه گسترده ای در طرح و شکل دارد. اما از یک چنین پارچه ای در جهت چه کارهایی استفاده می شود؟؟ به طور کلی این گروه از متریال چه خصایصی را به خود اختصاص می دهند؟ در این جا شما را با جنبه های اصلی و مهم این پارچه هنری آشنا می کنیم.

پارچه سوزن دوزی چه نوع پارچه ای است؟

هنر گلدوزی و خیاطی را می شناسید؟ به طور حتم نقاشی های گلدوزی شده بر روی یک پارچه را دیده اید. عده ای از خانم ها از این هنر برای زینت بخشی رو پشتی، رو بالشی و رو کوسنی استفاده می نمایند. سوزن دوزی هنری شبیه به گلدوزی می باشد که از ظرافت بیشتری برخوردار است. در این هنر اصیل و زیبا، شیوه های دوخت بسیار متفاوت می باشد. پارچه سوزن دوزی حاصل نقوش برجسته دوخته شده با نخ های مختلف است. در این جا طرح اولیه روی پارچه مورد نظر پیاده می شود. سپس این طرح ها به صورت دستی یا با کمک ماشین بافت و توسط نخ پر می شوند. با کمک دست این فرایند بسیار طولانی بوده و زحمت زیادی می خواهد. اما با کمک ماشین دوخت این فرایند با سرعت بالاتری انجام می شود.

متریال سوزن دوزی

هنر سوزن دوزی در میان زنان بلوچ از سابقه بالایی برخوردار می باشد. اگر توجه کنید این هنر بر روی لباس های بلوچی پیاده می شود. برای تولید یک پارچه سوزن دوزی به چند چیز نیاز دارید. ابتدا باید متریال مورد نظر را تهیه نمایید. سوزن، نخ و پارچه، ابتدایی ترین و ضروری ترین وسایل می باشند. در این جا می توان از سوزن هایی با ظرافت گوناگون کمک گرفت. البته میزان این ظرافت به ضخامت پارچه و نوع نخ شما بستگی دارد. نخ مورد نیاز برای این کار معمولا از الیاف پشمی و ابریشمی تهیه می شود. هر چند که دستتان در انتخاب نوع نخ کاملا باز می باشد. می توانید از هر نخ دیگری طبق سلیقه خود کمک بگیرید. نوع پارچه نیز به تناسب سلیقه و نوع کاربرد مد نظر گزینش می شود. در کنار این متریال اولیه، بایستی مهارت و تخصص کافی نیز داشته باشید. هنر سوزن دوزی در کنار هنر خیاطی زیبایی بیشتری به ارمغان می آورد.

ویژگی پارچه سوزن دوزی

پارچه سوزن دوزی از نقظه نظر ساختاری و کاربردی دارای خصوصیات خاصی است‌. در واقع این نمونه به سبب خواص خود، در این دو حیطه دچار تفاوت شده است. این تفاوت ها باعث تمایز آن نسبت به سایر انواع پارچه خواهد شد.

تنوع ظاهری پارچه

تنوع در تولید پارچه سوزن دوزی به میزان زیادی به چشم می خورد. در واقع امکان تولید طرح هایی گوناگون با کمک نخ و سوزن وجود دارد. بنابراین می توان هر شکلی را که می خواهید با رنگ و نخ مخصوصی دوخت نمود. این گستردگی در طرح های سوزن دوزی شده باعث می شود لباس هایی متفاوت و خاص  داشته باشیم. در کنار این هنر می توانید از دوخت انواع مروارید، آینه، کریستال و … بهره ببرید. چسپاندن، دوختن و پرس کردن مروارید یکی دیگر از علل تنوع و تفاوت در ظاهر این متریال می باشد.

تنوع در بافت پارچه

پارچه های سوزن دوزی معمولا در بافت و ظرافت با هم تفاوت دارند. برای دوخت این طرح ها می توان به روش های مختلفی عمل نمود. ساده ترین راه، گرفتن سوزن در دست و انجام کاری مشابه با گلدوزی می باشد. راهی طولانی که خستگی کاربر را نیز به دنبال دارد. اما نمی توان زیبایی، تمیزی و ظرافت نهایی کار را نادیده گرفت. برای ماشین های بافت و دوخت، چیزی مثل یک چرخ خیاطی پیشرفته مورد نیاز است. گاهی یک سری طرح های آماده بر روی یک پارچه زمینه ای ساده تولید می شوند. کافیست آن ها را روی پارچه مورد نظر خود بچسبانید یا بدوزید.

کیفیت بالای طراحی ها

یکی از امتیازات پارچه سوزن دوزی، در کیفیت و دوام بالای طرح های آن می باشد. این نمونه دارای طرح هایی برجسته و تولید شده به کمک نخ می باشد‌.  سایر پارچه های طرح دار به کمک رنگ هایی گوناگون تولید می شود. حال آن که در این نمونه، طرح ها با کمک نخ های رنگی زینت داده می شوند. به نظر می رسد دوام بالاتری نسبت به یک طرح ساده خواهد داشت. بنابراین یکی از دلایل ارزشمندی و خاص بودن این متریال، برجستگی و کیفیت بالای این طرح های زیباست.

کاربرد پارچه سوزن دوزی

تولید لباس و پوشاک، اولین کاربرد پارچه سوزن دوزی می باشد. یک مانتو زنانه با کمک این هنر بسیار زیبا و شکیل می شود. پیراهن مردانه، زنانه و بچگانه در سایزهای بلند و کوتاه با آن طراحی می شوند. انواع لباس های مجلسی، کت، شلوار و دامن با این هنر زیبا زینت داده می شوند. وسایل تزئینی و عناصر دکوری با کمک آن زیبا تر می شوند. بنابراین در طراحی دکوراسیون و فضا سازی نیز نقش مفیدی دارد. انواع رومیزی، دستمال سفره و محافظ وسایل با کمک آن جلوه بهتری پیدا می کنند. به طور کلی کاربردهای مربوط به این متریال زیاد است و بر طبق سلیقه افراد متفاوت می باشد.

نگهداری از پارچه سوزن دوزی

همان طور که گفته شد، طرح های پارچه سوزن دوزی با نخ دوخته می شوند. این نخ ها از رنگ بندی متنوعی بهره می برند. بنابراین باید حواستان باشد تا رنگ این متریال پایه حفظ شود. از آبی ولرم و شوینده ای مناسب استفاده نمایید. بهتر است با ملایمت شسته شود تا رنگ و شکل طرح ها دچار آسیب نشود. اگر در شستن آن خشونت به خرج دهید ممکن است طرح های برجسته جدا و بد شکل شوند. برای اتو کشی سعی کنید سطح پشتی و غیر اصلی را در شرایطی مرطوب اتو نمایید. با این اتفاق، سطح اصلی پارچه دچار آسیب ناشی از سوختگی و رنگ پریدگی نمی شود.

جمع بندی

پارچه سوزن دوزی، یک پارچه اصیل و سنتی محسوب می شود. هنر، سلیقه و خلاقیت در تولید آن نقش بسزایی دارد. استفاده از آن در پوشاک و انواع طراحی دکوراسیون به سلیقه فرد بستگی دارد. سبک پوشش افراد و سبک طراحی فضا، دو گزینه مهم در به کار گیری این متریال به خصوص می باشد.

اطلاعات بیشتر ...