پارچه دانتل

نمایش دادن همه 3 نتیجه

پارچه دانتل

این روزها هر پارچه ای اسم به خصوصی دارد. حتی ممکن است شما دو نمونه را در ظاهر بسیار شبیه به هم ببینید. اما یک تفاوت جزئی سبب تفاوت ساختار و اسم در آن ها شده باشد. هر نمونه از این متریال بنا بر ساختار و خصایص خود به منظور کارهای مختلفی استفاده می شوند. در میان انواع پارچه ها با ضخامت های گوناگون، نمونه های توری از ظرافت بالایی برخوردارند. چند نمونه پارچه توری را  می شناسید؟ اغلب جهت چه استفاده ای به سمت این گزینه ها می روید؟ پارچه دانتل همان پارچه توری همراه با ظاهری متفاوت است. خیلی ها ممکن است آن را با گیپور اشتباه بگیرند. بیایید این نمونه را بشناسیم و به خوبی آن را تشخیص دهیم.

پارچه دانتل چیست؟

معمولا تهیه و آماده سازی پارچه دانتل یا پارچه توری در دو مرحله کلی انجام می شود. در مرحله اول یک پارچه توری مشبک و منظم تولید می شود. یک پارچه زمینه ای که از نخ های ابریشمی و یا کتانی قابل تهیه می باشد. البته به این مورد توجه کنید که این متریال زمینه ای به دو شیوه مختلف تهیه می شود. در واقع هم با کمک دست و هم با کمک دستگاه مخصوصی قابل دستیابی و بافت می باشد. در مرحله بعد در این سوراخ های شبکه ای، با نخ های مختلفی بافت صورت می گیرد. این نخ ها ممکن است مانند ابریشم، کتان، طلا و نقره طبیعی باشند. ضمن این که امکان استفاده از نخ های مصنوعی نیز برقرار است.

پارچه دانتل

انواع پارچه دانتل

پارچه دانتل بر حسب متریال کاربردی و نوع آماده سازی به سه دسته اصلی ساده، برجسته و کار شده طبقه بندی می شود. هر کدام از آن ها خصوصیات منحصر به فرد خود را داراست.

  • پارچه دانتل ساده : در این نمونه گل هایی کاملا ساده بر روی منافذ شبکه ای سطح زیرین بافته می شود. ظاهري ساده دارد و به دور از زرق و برق می باشد.
  • پارچه دانتل برجسته: همان طور که از عنوان این نمونه مشخص است گل های بافته شده حالت برجسته مانندی دارند. از قیطان و مخمل برای تهیه این گزینه بهره می گیرند. دو نمونه شاخص از این نمونه محسوب می شود.
  • پارچه دانتل کار شده : در این نمونه، متریال اضافه ای نسبت به موارد قبلی به چشم می خورد. مروارید، کریستال، سنگ، الماس، ملیله، منجوق، پولک و … همراه با گل ها دوخته می شود. در واقع این جا حالت زینتی بخشی این متریال مورد توجه می باشد. زرق و برق بیشتر بر زیبایی و جلوه نهایی کار افزوده است.

ویژگی های پارچه دانتل

  • با وجود توری بودن پارچه دانتل، اما نمی توان دوام و استحکام آن را انکار نمود. از نظر ساختاری دارای کیفیت مطلوبی می باشد. به همین راحتی ها پاره نمی شود. بنابراین آن را با نمونه های بی کیفیت و نا مرغوب مقایسه نکنید.
  • پارچه دانتل یک تور همراه با طرح های بافته شده است. بنابراین پوشش کاملی برای بدن محسوب نمی شود. به عبارتی دیگر کاملا بدن نما است. بنابراین برای تولید لباس از پارچه آستری برای پوشش دهی آن استفاده می کنند. البته در قسمت هایی از بالا تنه و آستین ها معمولا بدون آستر استفاده می شود.
  • این متریال یک پارچه اختصاصی محسوب نمی شود. بدین معنی که برای گروه سنی خاصی به کار نمی رود. هر فردی در هر سنی می تواند از آن استفاده کند و برای خرید پارچه دانتل اقدام کند. کافیست رنگ و طرح مناسب برای خود را بیابد و بخرد.
  • تنوع در طرح و رنگ و نوع بافت یکی دیگر از امتیازات مهم این متریال محسوب می شود. در واقع انواع گوناگونی از این نمونه را می بینیم. به نظر می رسد انتخاب از بین آن ها مطابق با سلیقه و نمونه دلخواه، کار ساده ای است.

خرید پارچه دانتل آنلاین

تفاوت پارچه دانتل و پارچه گیپور

دو پارچه دانتل و گیپور بسیار شبیه به هم هستند. این شباهت هم در الیاف و ساختار آن رخ داده و هم کاربرد مشابهی با هم دارند. برای افراد نا بلد تشخیص و تمیز این دو گزینه از هم دیگر خیلی سخت است. قیمت گیپور مقداری از دانتل پایین تر است. ظرافت کاری در پارچه گیپور از دانتل بیشتر شده است. در دوخت این نمونه ها و تهیه لباس های مجلسی کمی دقت نمایید. دانتل همراه با تور زمینه ای خود به پارچه آستری اتصال می یابد. حال آن که گیپور بدون تور زمینه به آستر متصل می شود. به عبارتی دیگر، در گیپور فقط طرح های دوخته و بافته شده دیده می شود. به طور کلی در این جا خبری از تور زمینه ای نیست.

کاربرد پارچه دانتل

پارچه دانتل برای صنعت پوشاک و لباس، نمونه هایی بسیار زیبا و شکیل هستند. این نمونه ها به واسطه ظرافت و زیبایی زیاد خود در کنار توری بودن، برای هر موقعیتی مناسب نیستند. در واقع برای طراحی انواع لباس های مجلسی، لباس شب و نمونه های تجملی گزینه خوبی هستند. انواع لباس عروس و لباس های مجلسی عروسی با کمک آن تولید می شوند. تناسب آن با سنین مختلف باعث می شود که برای خانم ها در هر سنی یک لباس مجلسی تولید نماید. این کاربرد مهم ترین و اصلی ترین کاربرد آن می باشد. البته برای تولید ابزار و وسایل زینتی و دکوری نیز دارای کارکرد مطلوبی خواهد بود.

نگهداری از پارچه دانتل

به طور حتم به مرور زمان پارچه دانتل به کار رفته در لباس، به سمت کثیف شدن می رود. بنابراین نیاز به شست و شوی آن را نمی توان انکار نمود. اما شست و شوی این نمونه با شست و شوی پارچه های معمولی متفاوت است. در وهله اول امکان چلاندن و شستن تحت فشار آن ها وجود ندارد. با این کار تور و طرح های پارچه آسیب می بیند. از آب گرم و یک تشت بزرگ کمک بگیرید. سپس بر حسب ضخامت و سنگینی پارچه مورد نظر، پودر لباس شویی را به آن اضافه کنید. برای خشک کردن آن به هیچ وجه از خشک کن استفاده نکنید. بلکه آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

جمع بندی

پارچه دانتل یک نمونه از تورهای طرح دار صنعت نساجی محسوب می شود. نمونه ای ظریف که از تنوع بالایی نیز برخوردار می باشد. یک متریال کاربردی که حالتی مجلسی و مناسب برای انواع جشن ها و مهمانی ها دارد.

اطلاعات بیشتر ...