پارچه کرپ حریر

نمایش دادن همه 6 نتیجه

پارچه کرپ حریر

کرپ، پارچه ای معروف و شناخته شده می باشد. پارچه ای که از تنوع ساختاری بالایی بهره می برد. این گزینه شامل نمونه های مختلفی در ساختار و ظاهر می باشد. دامنه کاربردی این نمونه از انواع پارچه ها بسیار بالاست. یکی از انواع کاربردی این متریال، کرپ حریر می باشد. پارچه ای سبک و بسیار نازک که از نظر خصلت حد میانه کرپ و حریر می باشد. اما این که دارای چه خصایص و ویژگی های ساختاری است برای برخی نا مبهم است. البته عده ای از افراد لباس هایی از این جنس برای خود تهیه نموده اند. به واسطه آن نیز شناخت مناسبی روی این متریال پیدا کرده اند. اما اگر اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید در موقع خرید سردرگمی کم تری خواهید داشت.

پارچه کرپ حریر چیست؟

در گذشته برای تولید پارچه کرپ از ابریشم و گاهی پشم استفاده می نمودند. امروزه انواع الیاف برای این بافت منحصر به فرد مورد استفاده قرار می گیرد. ساختارهایی با کمک ریون و پلی استر به عنوان الیاف مصنوعی نیز شکل می گیرد. ضمن داشتن مواد و متریال اولیه به خصوص، روش های خاصی برای بافت آن ها نیز به کار می رود. در بافت پارچه کرپ از نوع حریری، یک روش متمایز نسبت به سایر موارد انجام می شود. به طور حتم نتیجه به کار گیری این روش خاص، حالت حریر مانند آن خواهد بود. بافتی بسیار ظریف و سبک داشته که از دوام و استحکام کافی نیز برخوردار است. این متریال هم چون حریر شفاف و روشن است. ضمن این که سطح ظاهری آن مانند کرپ می باشد. به طور کلی حالتی لخت، سبک و نرم از خود ارائه می دهد.

مزایای پارچه کرپ حریر

پارچه کرپ حریر در تولید انواع پوشاک به کار می رود. این پوشاک متعلق به قشر خاصی از جامعه نمی باشد. زن، مرد، پیر و جوان ندارد. برای تولید انواع لباس های مردانه، زنانه و بچگانه به کار گرفته می شود. مزایای این متریال منحصر به فرد شامل موارد زیر می باشد.

  • پارچه کرپ حریر ساختاری سبک و خنک دارد. بنابراین جزو متریال مناسب برای فصل تابستان به شمار می رود.
  • حالت لخت و مات این نمونه از متریال، برای دوخت انواع شومیز و لباس های مجلسی مناسب است. زیرا این لختی در ایجاد فرم و شکل مورد نظر برای لباس دخالت خواهد نمود.
  • حالتی شفاف دارد اما بدن نما نیست. بنابراین لازم نیست در سطح زیرین این نمونه آستر دوخته شود. در واقع از ضخامت مطلوبی برخوردار می باشد.
  • نوع بافت و الیاف به کار رفته در این نمونه فاقد حالت کشسانی هستند. به عبارتی دیگر کرپ حریری کش نمی آورد. عدم کشسانی، در ثبات اندازه آن کارآمد خواهد بود. به همین واسطه خاصیت آبرفت در آن به چشم نمی خورد.

کاربرد پارچه کرپ حریر

به طور کلی کرپ ها پارچه های بسیار کاربردی هستند. این گزینه فقط در صنعت پوشاک به کار نمی رود. از این ساختار در تهیه لوازم دکوری و کاربردی منازل نیز استفاده خواهد شد. دوخت انواع لباس اولین و مهم ترین کاربرد پارچه کرپ حریر می باشد. البته به سبب ساختار خاص خود برای لباس های مجلسی و لخت گزینه مناسب تری است.  با کمک آن انواع لباس های مجلسی برای جنسیت ها و سنین مختلف دوخته می شود. تولید کت و شلوار های ظریف و مانتو نیز در حیطه کاربرد آن قرار دارد. جنس خاص این نمونه برای تولید انواع پرده نیز مناسب است. وسایل تزییناتی خانه مانند رومیزی ها و انواع محافظ مبلمان با کمک آن تولید می شود. برای تولید کوسن و بالشت نیز می توان روی آن حساب نمود.

نگهداری پارچه کرپ حریر

پارچه کرپ حریر یک پارچه ظریف، نازک و حساس می باشد. لطافت و نرمی این گزینه می تواند کاربر را کمی دچار دردسر نماید. برای شستن آن بایستی جانب احتیاط را رعایت نمود. شستن آن با کمک دست  به شکلی آرام، راهکاری مناسب خواهد بود. اگر آب شست و شوی شما از نظر حرارتی ملایم باشد، خیلی بهتر است. بعد از شست و شو می توانید با اتو آن را صاف و یکدست نمایید. البته برای این کار از درجه حرارت پایین استفاده نمایید. ظرافت و نازکی این گزینه امکان سوختگی و چروکیدگی را حین اتو کشی افزایش می دهد. برای جلوگیری از این اتفاق ناخوشایند بهتر است یک پارچه روی آن پهن کنید، سپس آن را اتو بکشید.

جمع بندی

پارچه کرپ حریری یک نوع کرپ با درجه ظرافت بالا و سبکی مناسب می باشد. البته این ظرافت منجر به شفافیت و بدن نما بودن آن نشده است. برای مصارف مختلفی به کار می رود. معمولا چروک نشده و دچار آبرفت نمی شود. نرمی و لطافت خوشایندی دارد. یک پارچه تابستانه قابل قبول برای دوخت لباس می باشد.

اطلاعات بیشتر ...