معرفی و صفر تا صد شغل طراحی لباس و طراح مد

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

یک طراح مد یا طراح لباس ، محصولات مختلف لباس، همراه با کفش و اکسسوری را برای مطابقت با روند ها و سبک های فعلی ایجاد می کند. وظایف اصلی طراحان لباس شامل مدیریت کل فرآیند طراحی از ابتدا تا انتها، ویرایش خطوط فعلی لباس و اکسسوری و انتخاب پارچه و تزئینات برای طرح‌ ها و بخش های تولید آینده است. اگر شما نیز علامند به این شغل هستید در ادامه به معرفی شغل طراحی لباس بیشتر پرداخته شده است که با مطالعه آن می توانید اطلاعات جالبی از این شغل بدست آورید.

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

یک طراح مد توانمند باید اصول طراحی را درک کند. علاوه بر این، آنها باید بتوانند این دانش را برای ایجاد قطعات زیباشناختی و کاربردی به کار ببرند. یک طراح مد از نزدیک با یک تیم طراحی همکاری خواهد کرد که به آنها امکان می دهد تا در وظایف خود که شامل موارد زیر می شود برتر باشند:

 • انجام تحقیق در مورد بازار مد فعلی و مشخص کردن آنچه که مصرف کنندگان می پسندند
 • انجام همکاری با سایر طراحان برای ارائه طرح های جدید بر اساس تحقیقات انجام شده
 • طراحی اسکچ برای محصولات جدید با تیم طراحی
 • ایجاد الگوهای لباس برای تولید انبوه
 • تست و تصمیم گیری در مورد پارچه، رنگ، الگو ها و بافت برای هر طرح
 • نظارت بر تولید طرح ها از جمله انجام تعیین قیمت و مدیریت بازاریابی
 • حفظ روابط با فروشندگان، تامین کنندگان و مدل ها

یک طراح مد چه می کند؟

طراحان مد به طور مستقل یا مستقیم برای یک شرکت پوشاک کار می کنند و طرح های مختلف لباس و اکسسوری را ایجاد می کنند که برای مصرف کنندگان جذاب است. آن ‌ها اغلب طرح‌ های خود را ترسیم می‌کنند، سپس الگو ها و پارچه‌ هایی را انتخاب می‌کنند که بهترین مکمل طرح ‌ها هستند.

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

بسیاری از طراحان مد به نمایشگاه های تجاری سفر می کنند تا پارچه و مواد مورد نیاز برای طراحی مد جدید خود را جمع آوری کنند. آنها همچنین با طراحان دیگر برای ایجاد نمونه اولیه ایده های خود همکاری خواهند کرد. طراحان مد اغلب ایده های طراحی خود را به مدیران خلاق ارائه می دهند و همچنین ممکن است از آنها خواسته شود که طرح های خود را در نمایشگاه های مد نشان دهند.

مهارت ها و صلاحیت های مورد نیاز

یک متقاضی طراح مد موفق برای نشان دادن اینکه می‌تواند طرح‌ های شگفت ‌انگیزی ایجاد کند که برای مخاطبان هدف جذاب باشد، باید مهارت‌ ها و صلاحیت‌ های زیر را داشته باشد:

 • آشنایی با اصول طراحی مد
 • خلاقیت عالی با حس خوب مد و سبک
 • دانش عمیق تکنولوژی پوشاک
 • امکان ایجاد، برش و دوخت الگو ها
 • تسلط بر برنامه های کاربردی طراحی مد به کمک کامپیوتر و ابزارهای تجسم دیجیتال
 • مهارت های بین فردی و ارتباطی قوی
 • مهارت های مدیریت زمان قوی
 • توجه عالی به جزئیات

الزامات آموزش و تحصیلات طراح لباس

طراحی لباس یک صنعت بسیار رقابتی است و شما معمولا به مدرک پایه در موضوعی نیاز دارید که مهارت های فنی و طراحی را با هم ترکیب کند. موضوعات مرتبط عبارتند از:

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

 • هنر و طراحی
 • مد و طراحی مد
 • تجارت مد
 • خرید، بازاریابی و ارتباطات
 • تکنولوژی پوشاک
 • طراحی گرافیک
 • منسوجات و طراحی پارچه.

همانطور که در دوره های آموزشی تحقیق می کنید، با دقت به موضوعات تحت پوشش، پیوندهای بخش با صنعت مد و فرصت های موجود برای کاریابی، نمایش کار و ساختن نمونه کارها نگاه کنید.

دوره های اموزشی

برخی از دوره ها توسط مهارت های دیداری از طریق طرح اعتبارسنجی آنها به عنوان ارائه آموزش مرتبط با صنعت تأیید می شوند.

اگرچه نیازی به مدرک تحصیلات تکمیلی ندارید، ممکن است بخواهید مهارت های خود را در زمینه خاصی مانند مدیریت طراحی مد، پوشاک مردانه یا کفش توسعه دهید.

اگر مدرک تحصیلی شما نامرتبط است، باید در صنعت یا یک حوزه مرتبط، مانند خرده فروشی لباس، تجربه کسب کنید. برای این منظور می توانید ادامه تحصیل در رشته های طراحی لباس و یا پارچه را انتخاب نمایید.

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

اگر پیش زمینه ای در زمینه مد یا هنر و طراحی داشته باشید، گاهی اوقات ورود بدون مدرک امکان پذیر است، اما برای توسعه تخصص خود باید در این صنعت تجربه کسب کنید.

الزامات تجربه طراح لباس

یک طراح لباس واجد شرایط باید حداقل دو سال سابقه کار در صنعت مد داشته باشد. تجربه داوطلبانه در فشن شوها و جشنواره ها نیز قابل قبول است. نامزد ها باید با روند های مد در صنعت آشنا باشند و از تطبیق پذیری برای ارائه ایده های محصول بر اساس آن روند برخوردار باشند.

یک طراح مد باید در ایجاد الگو ها و طرح ها و کار با انواع پارچه راحت باشد. برای خرید پارچه در طرح ها و رنگ های مختلف میتوانید به قسمت محصولات ما مراجعه کنید. تجربه اثبات شده طراحی با ابزارهای نرم افزاری نیز ممکن است مورد نیاز باشد. یک نامزد بسیار واجد شرایط ممکن است در تیم ‌های بزرگ کار کرده و طرح ‌هایی تولید کرده باشد که به محصولات پرفروش تبدیل شده اند.

انواع مختلف طراحان

برخی از طراحان لباس ممکن است در شرکت ‌های پوشاک بزرگ ‌تر کار کنند و طرح‌ های مختلف زیادی ایجاد کنند. در حالی که برخی دیگر ممکن است در نوع خاصی از لباس یا اکسسوری تخصص داشته باشند.

معرفی شغل طراحی لباس و طراح مد

طراحان لباس عمدتا بر روی پوشاک مردان، زنان و کودکان کار می کنند. آنها برای این مخاطب استایل های مختلفی از جمله لباس های راحتی، لباس های ورزشی، کت و شلوار و لباس های بارداری طراحی و تولید می کنند. طراحان اکسسوری انواع مختلفی از اکسسوری ها مانند چمدان، روسری، کیف دستی و کمربند را طراحی می کنند.

طراحان کفش انواع مختلفی از کفش ها و چکمه ها را تولید می کنند. بسیاری از آنها با مواد مختلف آزمایش می کنند و تلاش می کنند کفش هایی طراحی کنند که برای مشتریان هم راحت و هم شیک باشد.

ساعات کاری شغل طراحی لباس

ساعات کاری معمولا شامل ساعات اضافی برای رعایت مهلت های پروژه است و میتوان گفت که جزو مشاغلی است که ساعت کاری منعطفی دارد.

انتظارات شغل طراحی لباس

محیط کاری بین شرکت ها متفاوت است، از دفتر مدرن و هدفمند یا یک استودیوی طراحی کوچک. طراحان مستقل ممکن است از خانه یا در یک استودیو اجاره ای کار کنند.

با افزایش خرده فروشی آنلاین، راه اندازی کسب و کار یا خوداشتغالی حتی بلافاصله پس از فارغ التحصیلی رایج تر می شود. تحقیقات گسترده بازار و هوش تجاری برای موفقیت هر کسب و کار مد بسیار مهم است.

موفقیت شغلی به ترکیبی از خلاقیت، پشتکار، انعطاف پذیری و مهارت های ارتباطی و شبکه ای خوب متکی است.

فرصت هایی برای سفر برای ملاقات با تامین کنندگان، تحقیق در مورد روندهای جدید و شرکت در نمایشگاه های تجاری و مد، چه در داخل یا خارج از کشور وجود دارد.

نتیجه گیری

و اما در اخر باید بگویم که علاوه بر تمامی موارد بالا علاقه به شغل طراحی لباس و خلاقیت داشتن از مهم ترین عواملی است که میتواند باعث پیشرفت شما رداین حرفه شود.

امتیاز دهید
nosrati
ارسال دیدگاه